Spojte se s námi


Fotbal

VAR? Leeds nevyrovnal kvůli zavolání o přihrávku

Je to už nějaký pátek, co se do fotbalového prostředí dostala novinka s názvem VAR. V Premier League funguje třetím rokem a stále je na seznamu pro zlepšení této pomocné ruky rozhodčích spousta položek.

Publikováno

dne

Je to už nějaký pátek, co se do fotbalového prostředí dostala novinka s názvem VAR. V Premier League funguje třetím rokem a stále je na seznamu pro zlepšení této pomocné ruky rozhodčích spousta položek. V důsledku toho se nemálo fanoušků, trenérů či hráčů často přiklání spíše ke staré lidské verzi anglického sportu.

Zdroj: skysports.com

Systém VAR přišel s velkou slávou a očekáváním. Ne že by už od začátku neměl své odpůrce, i tak se ale postupně zapracoval do všech elitních fotbalových soutěží a doputoval i do české Fortuna ligy. 

Že má při posuzování zákroků uvnitř pokutového území video asistent potažmo hlavní sudí těžkou hlavu je pochopitelné. Samozřejmě i při takových situacích je někdy složité rozhodování, ale právě při potenciálních faulech se dá případné upísknutí sudího přejít. 

Co ovšem bije do očí jsou VARem posuzované ofsajdové situace. Při těch totiž rozhodčí za obrazovkou vykreslují linii vytvořenou posledním obráncem.

Vystihnout a na centimetr přesně narýsovat onu rozhodující přímku je ale často těžším úkolem, než se na první pohled zdá. Notabene pokud takovou přímkou musí sudí označit nejzazší bod nejen obránců, ale také druhou patřící útočníkům. 

A o tom, jak se mohou netrefit při druhé zmíněné linii by mohl něco vyprávět útočník Leedsu Patrick Bamford. Ten se spolu se svými spoluhráči radoval z vyrovnávacího gólu do sítě domácího Crystal Palace, se kterým se nováček soutěže utkal v rámci 8. kola Premier League.

Útočníci už si tak nějak museli zvyknout, že ne vždycky, když rozvlní síť soupeřovi brány a uvidí jeho brankáře s hlavou v dlaních, musí se nutně trvale měnit skóre.

Překousnout to, co se povedlo video asistentům ve zmíněném zápase, lze jen těžko. Jako obvykle byly na opakovaném záběru k vidění linie. Jenže ta ukazující postavení Bamforda brala jako rozhodující bod jeho ruku, kterou se hlásil o přihrávku.

Nabízí se otázka, kde se stala chyba. Pochybil rozhodčí u videa, nebo je jen kontroverzně podané pravidlo o ofsajdu a v potaz se bere i paže, jíž si útočící hráč pramálo pomůže?

Tak či tak se snesla vlna nevole nejen ze strany Leedsu. Doufejme, že se počet podobných incidentů, kterých v poslední době bylo více, než bychom si přáli, zredukuje a VAR bude čistě ku prospěchu rozhodčích i celého fotbalu. 

Zdroj: Sky Sports

Reklama

Oblíbené