Chance Liga
Česká stopa v Portugalsku podruhé. Fantastický brankář i důvod, proč se tam naši fotbalisté nehrnou
Druhý díl české stopy v Portugalsku bude mimo představení dalších jmen také zaměřený na to, proč se zrovna velké množství českých fotbalistů do této destinace nehrne.
Druhý díl české stopy v Portugalsku bude mimo představení dalších jmen také zaměřený na to, proč se zrovna velké množství českých fotbalistů do této destinace nehrne.
Pavel Srníček – SC Beira-Mar
Skvělý brankář nejen české reprezentace či Baníku Ostrava, ale dokonce třeba anglického Newcastlu United, působil na konci své bohaté kariéry právě v Portugalsku.
Po svém angažmá ve West Hamu se upsal na dva roky týmu SC Beira-Mar. A angažmá to bylo opravdu povedené. Okamžitě tam zapadl do základní sestavy a díky svým výkonům se stal miláčkem publika. Nakonec v Portugalsku odchytal 63 utkání s bilancí 26 čistých kont.
Václav Mrkvička – S.C. Braga
Takřka epizodní angažmá si vyzkoušel kdysi talentovaný Václav Mrkvička. V roce 2000 zamířil na zkušenou do portugalské Bragy. Bohužel tam vydržel pouze rok a následoval jeho přesun do Prachatic. Václav oblékal také dres Českých Budějovic a působil v nižších soutěžích v Rakousku.
Jan Musil – FC Penafiel
V devadesátých letech stihl angažmá také brankář Jan Musil. Za 45 Odchytaných utkání stihl se svým týmem i sestup. „I tak to byla báječná fotbalová léta. Na remízu, kterou jsem vychytal na Benfice, jejíž sestava byla plná hvězd, do smrti nezapomenu,“ libuje si nad portugalským angažmá.
Robert Žák – FC Penafiel
Stejně jako Jan Musil, zamířil ve stejnou dobu do identického týmu také Robert Žák. Tehdy se oba hráči přesunovali z Hradce Králové. Robert Žák se po konci kariéry stal trenérem. Naposledy vedl Karlovy Vary, kde v květnu tohoto roku skončil.
Upřímně řečeno, Portugalsko není zrovna destinací, kde by čekal na angažmá zástup českých fotbalistů. O tom, proč tomu tak je se rozpovídal hráčský agent Pavel Zika. „Portugalský fotbal našim hráčům nesedí. Je rychlý, technický, prostě nic pro českou náturu.“
„Je to podobné, jako v sousedním Španělsku. Kluby za Pyrenejemi sice o naše hráče zájem mají, jenže jejich vysoké nároky ale nekorespondují s tím, co jsou ochotny nabídnout. Požadují fotbalovou kvalitu, ale opravdu velké peníze zaplatí pouze za mimořádné hvězdy.
Přesvědčili jsme se o tom, když jsme jednali o přestupu Fenina či Kaloudy. Za Fenina byl třeba Espaňol Barcelona ochoten dát maximálně 1,5 milionu euro, zatímco německý Frankfurt klidně akceptoval 4,7 milionů,“ komentoval situaci v roce 2008.
Nutno dodat, že od té doby až na pár mladíků moc hráčů do Portugalska nezamířilo.
Použité zdroje: transfermarkt.com, sport.cz, slaviakv.cz
-
Fotbalpřed 2 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 1 dnem
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 2 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí