Fotbal
Barcelona 2011: Ten největší – Lionel Messi
Dvanáctý a tedy i poslední díl série o legendární jedenáctce Pepa Guardioly z roku 2011 je o jejím nejlepším hráči. O hráči, kterého si katalánské vedení hýčkalo a do kterého vložilo naděje hodné spasitele. Naděje tak grandiózní, že se první smlouva napsala na to první, co bylo po ruce, tedy ubrousek v kavárně a tak drahá, že Messiho výstupní klauzule byla v osmnácti stanovena na 150 milionů eur, což byl na rok 2005 naprostý úlet.
Největším fanouškem byla babička
Notoricky známý příběh. Chlapec narozený v argentinském Rosariu. Kopat do kulatého nesmyslu jej prvně učili v týmu Grandoli, kde jeho otec Jorge trénoval. Záhy bylo jasné, že oddělit jej od míče bude nesmírně obtížné, a to ať už jste o několik let starší protihráč nebo maminka s teplým obědem na stole.
Sám fotbalový velikán říká, že obrovskou zásluhu na jeho úspěchu má i jeho babička Celia, která jej vozila na tréninky a zápasy. Právě jí věnuje každý gól, když při oslavě zvedá ruce k nebi.
V šesti letech se přesunul do známějšího CA Newell’s Old Boys. Pochopitelně vynikal. Nenápadný malý klučina by se v davu lehce ztratil z dohledu, ale jen co dostal balón k noze… Jo, to byla paráda.
V deseti letech mu však byl diagnostikován nedostatek růstového hormonu a jeho otec neměl dostatek prostředků na to, aby mohl malému synovi léčbu zaplatit. Jeho tehdejší klub NOB sice přislíbil pomoc, ale slib nedodržel. Pomocnou ruku tehdy nabídla právě katalánská Barcelona.
Testy, ubrousek, stěhování
V záři 2000 jel Messi na testy do věhlasné FC Barcelony. Tehdejší šéf prvního týmu Charly Rexach chtěl mladého Lea ihned podepsat. V té době bylo velmi nezvyklé podepisovat fotbalisty v tak mladém věku.
Rexach ale věděl, že tenhle kluk za to stojí, přesvědčil direktivu klubu a v kavárně na papírovém ubrousku nabídl Messiho rodině první smlouvu.
Z Rosaria se tedy v únoru 2001 rodina přestěhovala do Barcelony a Leo začal od třinácti navštěvovat akademii La Masia. Ve všech kategoriích zářil a celé vedení se soustředilo na to, aby svůj klenot vyšperkovali do co nejčiřejší podoby.
Od šestnácti trénoval s prvním týmem a nejeden, mnohdy dvakrát starší, spoluhráč z něj byl při tréninku na prášky.
Ludovic Giuly, bývalý francouzský hráč Barcelony, vzpomíná na to, jak při Messiho prvních trénincích s týmem Franka Rijkaarda motal Argentinec hlavy zkušeným zadákům ze základní sestavy a jak jej všichni okopávali, aby je La Pugla (španělsky blecha, jak Leovi přezdívali), zase nezesměšnil.
Debut si Leo odbyl v říjnu 2004 proti městskému rivalovi Espanyolu. Trvalo zhruba dva roky, než se vítěz trofeje Golden Boy 2005 napevno usadil v prvním týmu.
Změna pozice
Po příchodu Guardioly se jeho hra lehce změnila. Pod Rijkaardem hrával na „své“ pozici a to na pravém křídle. Bývalý defenzivní štít Barcy ale udělal něco, co se zpětně musí hodnotit jako brilantní šachový tah. Posunutí Messiho z pravého křídla na pozici falešné devítky se povedlo snad ještě více, než bylo zamýšleno.
Sami hráči obdivovali, jak to, co jim řekl Pep, že se stane, se skutečně stalo. Jako s falešnou devítkou. Pep všem řekl, že když se Leo bude držet uprostřed, jako falešná 9, bude tak mezi liniemi soupeře, stopeři si nebudou jistí, zda jej mají napadat a Argentinec tak bude mít na svá kouzla více prostoru.
Doslova a do písmene. Když si pustíte onen památný zápas El Clásica, při kterém tuhle taktiku Guardiola poprvé zkusil, uvidíte, kolik místa má Messi na hru a jak ji tvoří bez velkého tlaku soupeře.
Za zmínku jistě stojí, že nebýt to právě Messi a nejednat se o jednoho z nejlepších fotbalistů, kteří kdy brázdili světové trávníky, tenhle experiment by asi tolik nevyšel. Nebo by alespoň nefungoval tak efektivně a hlavně tak rychle. Nicméně je třeba neupírat Guardiolovi jeho zásluhu na dané, tolik úspěšné, změně Messiho pozice.
Životní góly na běžícím páse
Za ta léta, co zvedá diváky ze sedadel, dal Leo Messi spoustu „životních“ gólů. Takových, které se jiným hráčům povedou jednou, možná dvakrát za kariéru. Za zmínku stojí jistě ten proti Getafe, když napodobil krajana Diega Maradonu sólem od postranní čáry na polovině hřiště, prošel přes pět obránců, obešel brankáře a slabší nohou trefil odkrytou síť.
Také ten proti londýnskému Arsenalu v Lize mistrů 2010/11, kdy s kolegou Iniestou obrali soupeře o balón před jeho vápnem, Španěl potáhl míč, jemným obloučkem jej poslal Messimu za obranu a sledoval, jak si Messi jedním dotekem mičudu zpracoval, druhým ještě přehodil gólmana Almuniu a pak už jen uklidil míč do prázdné brány a šel slavit.
Další obětí jeho mimozemského umu byl například ve stejné sezóně i Real Madrid. Za středovým kruhem přebral míč, vyměnil si jej se Sergiem Busquetsem, jen tak ledabyle prošel celou defenzívou Bílého baletu a pravačkou zakončil na zadní tyč Ikera Casillase. A tak by se dalo pokračovat.
Těžko říct, zda se někdy objeví hráč, který dostane do vínku více fotbalového talentu než právě kouzelník z Rosaria. Tak či tak bude ale Messiho odkaz ověnčený tolika sportovními rekordy, že se na La Puglu bude vzpomínat ještě dlouho poté, co dá aktivní fotbalové kariéře sbohem. Doufejme, že to bude za dlouho.
Barcelona 2011
Pep Guardiola způsobil revoluci. Aktivní útočný fotbal s velkým % držení míče, krátkými přihrávkami, neustálým pohybem křídelních hráčů, s krajními obránci tak vysoko, jak je ještě nikdo neviděl. Filozofie založená na hesle, že je lepší vyhrát 5:4 než 1:0.
To byly důvody, proč je tenhle tým odborníky označován jako jeden z nejlepších celků historie. Guardiola vytvořil něco krásného. Něco, s názvem Tiki-Taka, co lahodí fotbalovému oku a srdce fanouška přiměje zaplesat. Díky, Pepe!
Zdroj: onefootball.com
-
Fotbalpřed 16 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 17 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord