Spojte se s námi


Fotbal

Okénko minulosti: Zlatý míč by nebyl udělen spravedlivě. Kritériu, které bylo v posledních letech vedlejší

Publikováno

dne

Nejprestižnější individuální fotbalová trofej Zlatý míč, který vyhlašuje francouzský týdeník France Football a nejlepšího hráče světa volí vybraní novináři všech členských států FIFA – Česko zastupuje portál ruik.cz – vzhledem ke koronavirové krizi letos udělena nebude. Organizátoři tvrdí, že podmínky by nebyly spravedlivé. Ale o ně ani v předchozích letech často nešlo.

Lionel Messi zlaty mic

Anketa vznikla v roce 1956 a nikdy nebyla přervána, byť sloučením s trofejí Nejlepší hráč FIFA v letech 2010-2015 doznala až ničivé komercionalizace a vyhrávat mohli jen mediálně zdatní jedinci – Argentinec Lionel Messi a Portugalec Cristiano Ronaldo. Pro jiné fotbalisty, byť prožili neskutečně vydařený rok opředený životními výkony a dobytými trofejemi, místo nezbylo.

Vedení týdeníku France Football se však rozhodlo letos poctu neudělit. „Co nás opravdu znepokojovalo, bylo to, že by cena nemohla být spravedlivě udělena. Sezona začala s určitými pravidly a skončila s jinými. V lednu a únoru se fotbal hrál před plnými tribunami. Od května a června ale už s prázdnými ochozy,“ odůvodňoval rozhodnutí šéfredaktor listu Pascal Ferré.

A připojil, že pandemie odsunula i mistrovství Evropy a Jižní Ameriky známé jako Copa America. Přitom ale kontinentální šampionáty ba i ten světový neměly – naprosto nelogicky – na vítěze zásadní vliv.

Přitom platívávalo – kdo zazáří na vrcholném fotbalovém turnaji, bere pocty. Klasickým příkladem je kapitán mistrů světa 2006 italský obránce Fabio Cannavaro, jenž by jinak do síně slávy nezapomenutelných nepronikl. Ale to už bylo důrazem na mediálně využitelné vítěze vytlačeno.

V roce 2008 leštil Zlatý míč poprvé v kariéře portugalský útočník Cristiano Ronaldo. Budiž, na EURu ve Švýcarsku a Rakousku hrál obstojně, na fenomenální Španěly, kteří odstartovali historickou éru úspěchů, mělo dojít v dalších letech. Nedošlo.

Furia Roja sice triumfovala na MS 2010 v Jižní Africe, ale Zlatý míč zvedl nad hlavu argentinský útočník Lionel Messi, přestože jeho tým – i on – pod africkým sluncem vybledl. Messi navíc v celé své bohaté kariéře ani jednou nedovedl svou vlast k vítězství na Copa America. Nejlepší byl Messi i v roce 2012, kdy na EURu v Polsku a Ukrajině opět dominovali Španělé.

V nové anketě německého časopisu Kicker o nejlepšího fotbalistu Evropy sice usedl na trůn strůjce španělského supertýmu Andres Iniesta, byl tedy nejlepší na kontinentu, ve světovém měřítku ho však předstihl Messi. Poněkud podivné.

V roce 2014 se konal světový šampionát v Brazílii, Messi vytáhl svou Argentinu až do finále a byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, korunu si ovšem nasadil jeho mediální rival Ronaldo, přestože Portugalsko bylo na MS trapné a skončilo už v základní skupině.

Pravda je, že o dva roky později Portugalci senzačně vyhráli mistrovství Evropy ve Francii. Ronaldo byl lídrem týmu, nezářil, ale hecoval ostatní, jako ve finále proti domácím, kde pro zranění odstoupil už po dvaceti minutách.

Hvězdou světového šampionátu před dvěma roky v Rusku byl pak chorvatský špílmachr Luka Modrič. Na hřišti byli sice suverénní Francouzi, ale Modrič strhával na sebe mediální pozornost obětavými výkony a zpíváním ustašovských písniček.

Letošní rozptýlené mistrovství Evropy se nekoná. Pro hledání nejlepšího hráče světa, jenž by byl dekorován Zlatým míčem, jeho odsunutí by však žádný zásadní vliv nemělo. O korunu by se znovu nejspíš poprali Messi, nejlepší střelec španělské ligy (titul ale náleží Realu Madrid), a Ronaldo, jenž sype kopec gólů v dresu italského Juventusu Turín.

Reklama

Oblíbené