Fotbal
Wengerova filosofie v troskách! Arsenal jde na ruku super-agentovi
Po celou řadu let rozhodoval o přestupech v červené části Londýna Arséne Wenger, což mělo svá pozitiva i negativa. Po sezoně 2017/2018 se francouzský manažer ale rozhodl na lavičce Gunners skončit. S odstupem dvou roků se toho na Emirates Stadium změnilo opravdu hodně, jednou ze změn je chování klubu na přestupovém trhu, které se otočilo o 180°. A rozhodně to není kladné rozhodnutí.
Za dvaadvacet let strávených v Arsenalu prošlo Wengerovi mužstvem téměř 400 fotbalistů. Opravdu enormní číslo, takže je jisté, že rodák ze Štrasburku udělal občas „přestupovou botu“. Jenomže za přestupy nesl 100% odpovědnost. Hráče sledoval, přesvědčoval, kupoval, ale také prodával. Samozřejmě měl na určité fáze přestupů své odborníky, ale konečné slovo měl vždy on.
Párkrát se ale stalo, že vedení klubu přivedlo hráče a „donutilo“ Wengera, aby s přestupem souhlasil. Zářným příkladem je Lucas Pérez, který do Arsenalu přišel před sezonou 2016/2017. V 21 utkáních dal španělský útočník sedm branek a přidal pět asistencí, ale Wengerovy sympatie si nezískal.
Wengerovi bylo jasné, že po jeho odchodu nedostane nový manažer tolik pravomocí, takže svoje kompetence začal rozdělovat mezi vícero lidí. Asi nejvýraznější a také tou nejdůžitější byl super-skaut Sven Mislintat, který do Arsenalu přišel v prosinci 2017. Ovšem kvůli neschodám s vedením klubu skončil v únoru 2018. Představy německého lovce talentů a nových představitelů Gunners se rozcházely. Logicky zvítětila silnější strana, ale je to ta „dobrá“?
Jen pro srovnání: před sezonou 2018/2019 přivedl klub Torreiru, Lena, Sokratise či Guendouziho, kteří se stali pevnými pilíři sestavy. Nakolik byl transfer Suáreze a Lichtsteinera prací Emeryho a Sanllehiho, necháme na Vás. Dohromady Arsenal utratil 79 mil. euro, za šest hráčů. A o sezonu později přišel za podobnou sumu Pépé. Jeden hráč za rekordní sumu.
I to dokazuje, jak mistrně dokázal Mislintat vyjednávat, jaké měl oko na talentované hráče, jak dokázal tým posílit a nechtěl jen zaplnit díru v sestavě. Třešnickou na dortu od nového vedení už je jen podpis Davida Luize (čerstvé roční prodloužení kontraktu raději nekomentovat).
A zde se dostáváme k meritu věci. Přestupové kompetence si v současné době dělí čtyři lidé – Raul Sanllehi, Vinai Venkatesham, Edu a Mikel Arteta (dřívě Unai Emery). Samozřejmě se dohodnout na příchodu správného hráče, je obrovsky složité. Jeden příklad za všechny – Emery chtěl do Arsenalu přivést Wilfrieda Zahu, ale vedení si přálo Nicolase Pépého.
Ve fotbale o přestupech rozhodují zákulisní hry a přátelství. Sportovní stránka, ta nejdůležitější, jde často úplně stranou. Fotbaloví agenti jsou mnohdy mocnější a mají lepší vyjednávací podmínky než hráči a funkcionáři. S Jorgem Mendesem, jedním z nejvlivnějších agentů, se setkal i Wenger, který chtěl do svého kádru získat Radamela Falcaa. Hostování kolumbijského útočníka se již blížilo finální dohodě, jenomže Mendes za minutu dvanáct vyslyšel cinkot většího balíku peněz z Old Trafford.
Po této zkušenosti už Wenger nechtěl mít s podobnými praktikami a lidmi co dočinění. Proto vyjednávání Arsenalu oproti jiným klubům trvala déle. Francouzský manažer zkrátka chtěl mít 100 % jistotu o „čistotě“ přestupu a nechtěl rozhatovat miliony, jen aby přeplatil konkurenci, což často vedlo ke ztroskotání jednání. Současní představitelé Gunners ale dělají pravý opak.
Už jako by nestačilo, jak se Arsenal v posledním roce choval na přestupovém trhu. Zkrátka málo muziky za hodně peněz. A další bizarnosti na přestupovém poli mají přijít. Uvidíme, zda to bude to pravé ořechové, nebo Arsenal šlápne vedle.
Kia Joorabchian. Nechvalně proslulý fotbalový agent a podnikatel. Pod jeho agendou nalezneme např. Coutinha, Kurzawu či Williana. A světe, div se, se všemi třemi jmény je Arsenal spojován. První jmenovaný od přestupu do Barcelony nikterak nezáří, přesto jeho cena bude minimálně 50 mil. liber. A jak známe současné vedení, tak to librami nešetří.
Kurzawa s Willianem budou po této sezoně volnými hráči, a tak je pravděpodobné, že z kamarádství Sanllehiho a Joorabchiana alespoň jeden přestup vzejde. Ze spojení íránského super-agenta a Arsenalu nevzejde ale jistě nic pozitivního. Příchody výše tří zmíněných hráčů se nejeví logicky a perspektivně.
Nepřipomínají vám jména Willian, Joorabchian a Mendes ně? Podobně jako Wenger se o praktikách fotbalových agentů přesvědčil Tottenham, který těsně před podpisem přišel o Williana. Brazilský křídelník byl prodán nakonec do Chelsea. A nezapomínejme ani na kauzy Corinthians a Tevéz a Mascherano, které nevrhají na íránsko-britského agent pozitivní světlo.
Opravdu chce Arsenal, vedený Sanllehim, spojit svou značku s kontroverzním agentem, obětovat logické myšlení na přestupovém trhu a podřídit se kamarádským vazbám?
Použité zdroje: Goal, Arsenal, Transfermarkt
-
Fotbalpřed 23 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 24 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord