Spojte se s námi


Bundesliga

Co čekat od přestupů v době koronavirové?

Publikováno

dne

Není to vidět, ale fotbaloví funkcionáři i v koronavirové pauze pracují na plné obrátky. Neřeší pouze východisko z krize, ale také vhodné doplnění kádru pro příští ročník. Leckdo by namítl, že na skládání týmu pro nadcházející sezónu mají manažeři dost času, opak je ale pravdou. I v současné nepřehledné situaci musí kluby myslet na budoucnost a dostatečná příprava před otevřením přestupového okna je zásadní pro získání vhodných posil.

Už teď je jasné, že letošní fotbalové léto bude jiné, než jsme zvyklí. To, jak koronavirus ovlivnil ligové soutěže, již víme. V Belgii a Nizozemsku je fotbalové svazy předčasně ukončily, v Německu a České republice jsou známé termíny jejich restartu a v ostatních evropských státech se čeká na další vývoj pandemie.

Je velice pravděpodobné, že fotbal se bude hrát i v červenci, což není zvykem, a může to změnit chování klubů na přestupovém trhu. Co tedy čekat od letošního přestupového okna?

Utahování opasků

Předpokládaná ekonomická recese se s nejvyšší pravděpodobností dotkne také fotbalu, proto v nadcházejícím přestupovém období nelze očekávat megatransfery v řádech stamilionů eur. Ed Woodward, místopředseda Manchesteru United, klubu, který je dlouhodobě jedním z nejaktivnějších na přestupovém trhu, upozorňoval, že spekulace kolem stamilionových transferů naprosto popírají finanční realitu posledních dnů.

Začínající recese se přímo dotýká také reprezentantů České republiky. Komplikuje se přestup Patrika Schicka do německého Lipska a nejistá je i budoucnost Tomáše Součka v anglickém West Hamu.

S reprezentačním útočníkem Schickem panuje v Lipsku naprostá spokojenost. Sám hráč by v saském klubu rád zůstal, ale trvalému přesunu zatím brání výše odstupného pro útočníkův stávající klub AS Řím. Devětadvacet milionů euro je v současné situaci pro německý klub neakceptovatelná částka.

Podobný problém jako Schick řeší také středopolař Souček. Reprezentační záložník hostuje ze Slavie ve West Hamu a jeho trvalý přesun do Londýna je podmíněn setrváním Kladivářů v Premier League. Současná krize by mohla zkomplikovat i jeho přestup, ale neoficiální informace z Twitteru zatím naznačují, že uhrazení sumy přesahující 16 milionů eur by nemělo vedení východolondýnského klubu činit problém.

Šance pro neokoukané

Kluby budou šetřit a hledat co nejvyšší kvalitu za co nejlepší cenu, tím se otevírá zajímavá možnost k přestupu pro hráče v České republice. „Spousta kluků bude mít šanci udělat velký krok kupředu. Poměr cena–výkon bude kluby zajímat, proto čekám, že z České republiky budou nakupovat víc než dřív,“ řekl pro iDnes hráčský agent Pavel Zíka.

Koronavirus fotbal nezničí, stejně jako nic před ním. Může ho ale do značné míry změnit. Přibrzdí roztočenou spirálu, která ceny za hráče šponovala k neuvěřitelným cifrám. Otevře dveře nejprestižnějších soutěží i pro méně známé hráče, celkově fotbalové prostředí trochu narovná a zamíchá kartami.

Finance se nepovalí takovým tempem jako dřív, což pomůže ekonomicky zdravým klubům a nůžky mezi bohatými a chudými se alespoň na chvíli přizavřou.

Fotbalové léto bude odlišné, ale nudit nebude.

Reklama

Oblíbené