Bundesliga
Špinavý vzestup německého Hoffenheimu aneb Jak být nenáviděn celým fotbalovým národem!
Sportovní příběh jako z filmového plátna. Klub z malé vesnice to během úžasných tří let dotáhne z regionální soutěže až do Bundesligy. Hoffenheim zvládl něco, po čem touží všechny malé kluby. O nějaký čas později se však na této jinak skvělé story objevuje první nemalá kaňka…
V roce 1989 byl Hoffenheim klubem, který ještě brázdil vlny okresního přeboru, ovšem o 19 let později se stane jedním z pravidelných účastníku nejvyšší německé fotbalové soutěže. K postupu z regionální ligy až do Bundesligy stačily tomuto celku pouhopouhé dva ročníky. V roce 2008 tedy TSG 1899 Hoffenheim postupuje spolu s Borussií Mönchengladbach do první ligy.
Vše začalo v onom roce 1989, kdy do TSG začal pumpovat své peníze aktuální vlastník klubu Dietmar Hopp. Muž, narozený na počátku druhé světové války je šlechetný člověk. V průběhu let minulých daroval na dobročinné účely na půl miliardu eur, které proudily do lékařského výzkumu, nemocnic, vzdělávaní nebo sociálních projektů, a to zejména v regionu Rýn-Neckar.
Dietmar Hopp vyzdvihl na výsluní i svůj domovský klub TSG 1899 Hoffenheim. Když byl tým po prvních devíti kolech, jakožto nováček soutěže lídrem tabulky, Hopp novinářům sebevědomě prohlásil: „Se sportem je to jako s byznysem. Když se nějaká nová firma dostane na vrchol, musí to ostatní akceptovat. Naší tradicí je budoucnost“.
Co se týče právě byznysu, o tom vlastník Hoffenheimu ví své. Hoppovo bohatství totiž sestává především z desetiprocentního podílu v softwarové firmě SAP, kterou před více než čtyřiceti lety se čtyřmi dalšími partnery založil. Zatímco za svou společenskou angažovanost je obdivován, mimo město Sinsheim, kterému Hoffenheim náleží, je nepřítelem mnoha fanoušků. „Uráželi mě, a přitom mi tady nikdy nešlo o vydělávání peněz!“ pravil Hopp v jednom z rozhovorů.
Zkrátka, jeho miliony měly být určeny pouze k financování počátečního rozběhu, aby pak sám mohl z fotbalu ustoupit a Hoffenheim stál na vlastních nohou. Jenže on to není celý příběh. A zde opět přicházejí na scénu Football Leaks a jejich cenné dokumenty. Tyto dokumenty vnášejí do celého příběhu první pochybnosti.
Jedná se o společnost nazvanou Transfair Rechteverwertungsgesellschaft mbH & Co. KG. Ručícím společníkem byla správcovská společnost DH-Holding Verwaltungs GmbH, kde jediným vlastníkem této společnosti byl Dietmar Hopp. Důkazem, že společnost Transfair vydělávala peníze na přestupech je její podnikatelský model, který není nikterak rozdílný od ostatních investorů. Na srozuměnou se dává, že se tímto opět dostáváme k modelu TPO, neboli vlastnictví třetí stranou.
Z materiálů Football Leaks nyní Hoppovy diskrétní obchody vycházejí najevo. Z písemnosti jednoznačně vyplývá, že měla jeho firma podíl na přestupových právech hned několika fotbalistů. Podívejme se na případ Peruánce Juniora Ponceho a Luise Advínculy. Za přestupová práva prvního jmenovaného zaplatil Transfair Hoffenheimu 415 500 eur. Za druhého Peruánce pak 730 000 eur. Oba hráči následně putovali na dlouhou trasu plnou hostování.
Průměrní fotbalisté, jako oba zmínění Jihoameričané jsou svými agenty přesouváni po celém světě z jednoho klubu do druhého. Na kolik si těmito hostováními Hoffenheim přišel není z materiálů zřejmé. Nebude to ale tolik, co za případ číslo tři. Ten se týkal známého útočníka Roberta Firmina. Obchod probíhal takto: Transfair vyplatil Hoffenheimu 20 milionů eur ve dvou splátkách. Deset milionů okamžitě a dalších 10, jakmile bude Firmino „zobchodován“.
Za tuto sumu si firma zajistila 85 procent podílu na přestupových právech brazilského reprezentanta. Zbývajících 15 procent získal Transfair již dříve, když je měly v držení dvě brazilské společnosti, z nichž jedna pochází z okruhu Firminova hráčského agenta Rogera Wittmanna. Toto ujednání bylo podepsáno před Vánoci 2014. K 1. květnu 2015 totiž FIFA kvůli několika doloženým případům zneužívání zakázala podílnictví třetí strany na přestupech hráčů, již zmíněné TPO. Nicméně však bylo ze strany FIFA zajištěno, že všechny stávající dohody už uzavřené na bázi TPO budou nadále beze změny platit.
Firmina pak v roce 2015 vykoupil ze smlouvy Liverpool. Přestupová částka činila 40 milionů eur, které díky výše zmíněným podílům ve skutečnosti neobdrží Hoffenheim, nýbrž Transfair. Samotný Hopp během let nakonec z Transfairu odešel. Zde obdržel hlavní slovo jeho společník Mariano Maroto López, který v Transfairu plnil také roli prokuristy. Na otázku proč tak učinil však nechtěl Hopp ani Maroto odpovědět.
Sama DFL přitom před lety umožnila převzít kolem 95 procent akcií a 99,99 procenta kapitálového podílu společnosti TSG 1899 Hoffenheim. Přitom platí, že dosud – krom Leverkusenu a Wolfsburgu – nesměl žádný investor získat většinu akcií s hlasovacím právem. Ta musí náležet klubu samotnému.
Tohle je další důvod nesnášenlivosti vůči Hoppovi, který podle mnoha fanouškovských táborů ničí čistotu fotbalu. 29. února došlo v zápase Hoffenheimu s Bayernem zatím k posledním protestům. Rozhodčí zde v 77. minutě za stavu 0:6 přerušil utkání na 20 minut. Poté se zápas dohrál, ovšem oba celky předvedly na protest proti chování tribun demonstrativní bago.
„Korunu“ tomu poté nasadil výkonný ředitel Bayernu Carl Heinz Rumennigge svým výrokem: „Jsme opravdu znechuceni tím, co se stalo. Proti těmto fanouškům se důrazně postavíme, jakákoliv debata s nimi je bezpředmětná“.
-
Fotbalpřed 13 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 14 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord