Fotbal
Forest Green Rovers: První veganský fotbalový klub na světě
Nemá nejslavnější hráče, zářivé úspěchy nebo největší stadion. Přesto má klub z anglického města Nailsworth prvenství, které už mu žádný jiný fotbalový klub nevezme. V roce 2017 se totiž stal oficiálně prvním zcela veganským fotbalovým klubem na světě
Zásluhu na tom má šéf klubu Dale Vince. Přesvědčený ekolog a vegan, který svoji filozofii přenesl nejdřív na hráče a pak i na fanoušky. Šířit ji chce ještě dál a inspirovat třeba prestižní Manchester United nebo Real Madrid. „Jsme první a jediný veganský fotbalový klub na světě, který byl zároveň certifikován Organizací spojených národů (OSN) jako uhlíkově neutrální.“
Čistě veganské je tedy také občerstvení, které se podává v den domácích zápasů.„Fanoušci, kteří přijdou na zápas, to jídlo vidí a zkusí. A to, co jsem zatím ochutnal já, bylo skvělé,“ řekl fotbalista klubu Forest Green Rovers, Joseph Mills.
V roce 2017 se klubu poprvé za 130 let jeho existence podařilo postoupil do EFL League Two, čtvrté nejvyšší fotbalové soutěži v Anglii. Město Nailsworth tímto získalo anglický ligový rekord v tom, že se jedná o nejmenší město v Anglii, které kdy hostilo profesionální ligové zápasy. Populace celého města totiž čítá pouhých 5 800 obyvatel.
Zelení ďáblové, jak se jim přezdívá, hrají zápasy na stadionu s kapacitou 5 147 míst. Mimochodem – stadion nese název The New Lawn, což v překladu znamená nový trávník.
A proč se vlastně tento klub rozhodl jít zdravou cestou? „Přechod na rostlinou stravu je jednou z největších věcí, kterou můžete v rámci ekologie pro planetu udělat. Zvířata totiž produkují pouze 18 % potravin, přičemž ale zabírají 80 % půdy. Rozhodli jsme se to změnit.“ Vysvětluje příčiny tohoto rozhodnutí Dale Vince.
Jak se klub Forest Green Rovers stal ekologickým mužstvem? Celý klub je poháněn 100% ekologickou energií od společnosti Ecotricity, střechu stadionu pokrývají solární panely, fotbalový trávník je udržován bez postřiků a za pomocí GPS sekačky na trávu, jenž je poháněna sluneční energií, zavlažování je zajištěno pomocí dešťové vody a v okolí stadionu je několik dobíjecích stanic pro elektromobily.
“Do budoucna bychom chtěli vybudovat fotbalový stadion s kapacitou pro pět tisíc diváků postaven skoro výhradně jen ze dřeva a ekologických materiálů,“ dodal závěrem Dale Vince.
Téma veganství ve fotbale není ničím neznámým. Už dříve si veganskou stravu osvojili například obránce Arsenalu Hector Bellerín nebo obránce AS Řím Chris Smalling.
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly