Chance Liga
Luděk Mikloško: V době mého odchodu z Baníku do West Hamu se u nás hrál lepší fotbal než v Anglii!
Luděk Mikloško nastoupil v dresu West Hamu v devadesátých letech do celkem 374 mistrovských zápasů. V klubu si jej velmi váží a minimálně jednou za rok jej členové vedení zvou na domácí zápas. Nyní s ním na oficiálním webu Kladivářů vyšel obsáhlý článek mapující jeho ostrovní angažmá.
Osmapadesátiletý Mikloško je v současnosti zaměstnán ve společnosti Sport Invest, kde se jako hráčský agent věnuje mladým brankářům z České republiky. Pozvání West Hamu vždy rád přijme, spojí jej často s inspekční cestou za „svými“ svěřenci. Naposledy byl v únoru 2020 na domácím zápase Kladivářů proti Southamptonu.
Mikloško do Anglie odcházel v únoru roku 1990, tedy nedlouho po Sametové revoluci. S ohledem na čerstvý pád komunistického režimu říká zajímavou informaci: „Úroveň fotbalu byla tehdy u nás v republice lepší, než jakou jsem hned po přestupu zažil v Anglii.“ Důvod?
„Za komunismu hráli všichni českoslovenští fotbalisté doma, nebylo jim umožněno odcházet do zahraničních klubů. Pouze ti, kteří si připsali alespoň 20 startů v reprezentaci a měli přes 32 let, mohli okusit angažmá mimo Československo. Proto naprostá většina kvalitních fotbalistů běhala po domácích trávnících,“ vysvětluje rodák z Prostějova.
Ročník 1988/1989 nedopadl pro West Ham dobře, dlouhodobě špatné výkony byly následovány sestupem do tehdejší Second Division. Mikloška si vybral trenér Lou Macari, aby v zimním přestupovém termínu oživil tým. Vypadalo to totiž, že sezóna 1989/1990 nebude postupová.
„Byl jsem tehdy s reprezentací, když přišla informace, že se o mě zajímá West Ham. Upřímně, do té doby jsem o něm nevěděl vůbec nic. Když jsem vycestoval na zkoušku do Anglie, bylo to logicky poprvé, kdy jsem zemi navštívil,“ vzpomíná Mikloško.
„Po týdnu v klubu mi řekli, že mě chtějí podepsat. Na pracovní povolení jsem však čekal další dva měsíce.“
Mikloško byl první hráč z Československa, který si zahrál profesionální fotbal v Anglii. Z hlediska pracovně-právních vztahů to tedy byly neprobádané vody. I proto se čekalo na povolení tak dlouho.
Mikloško se vrátil čekat na povolení do Československa, ale Baník mu vzhledem k zamýšlenému odchodu nedovolil ani trénovat. Dva měsíce se tak musel brankář udržovat pomocí individuální přípravy. Klub, který jej vychoval, jej v těžké situaci nepodržel.
Nakonec vše dobře dopadlo. Mikloško ve West Hamu strávil osm let, vybojoval s týmem postup v roce 1991 a následně také v roce 1993. V první postupové sezóně byl navíc jmenován Kladivářem roku. Po ukončení kariéry navíc ve východním Londýně působil i jako trenér brankářů. Právě na této pozici zažil postup do Premier League v roce 2005, na který rád vzpomíná.
Fanoušci Kladivářů si rodáka z Prostějova moc oblíbili, ve West Hamu jej vnímají jako legendu. Mikloško si jich vždy vážil a často je chválil.
„Atmosféra v ochozech byla vždy skvělá, bylo to pro mě neuvěřitelné. Než jsem do West Hamu přišel, nikdy jsem to nezažil.“
„Speciální pro mě bylo, když zpívali ‚můj‘ pokřik. Ten se udržel i tolik let po mém odchodu! Vyvolává to ve mě skvělý pocit. Ještě jednou bych chtěl fanouškům za vše poděkovat, vybudovali jsme si mezi sebou krásný vztah!“ uzavírá Mikloško.
-
Fotbalpřed 12 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 13 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord