Fotbal
Top 10 největších sportovních stadionů na světě
Sportovní stadiony slouží k nejen k tomu, aby bylo více místa pro diváky, ale zároveň i k jakési reprezentaci daného klubu. Staví se takřka po celém světě a je na ně upřena větší pozornost než na všední stavby. Pojďme si proto dneska představit těch deset největších na světě.
Sportovní stadiony slouží k nejen k tomu, aby bylo více místa pro diváky, ale zároveň i k jakési reprezentaci daného klubu. Staví se takřka po celém světě a je na ně upřena větší pozornost než na všední stavby. Pojďme si proto dneska představit těch deset největších na světě.
10. místo – Salt Lake Stadium (Indie)
V indickém městě Kolkata stojí mohutný sportovní stadion, který byl svého času dokonce největší na světě. Salt Lake Stadium byl slavnostně otevřen už v roce 1984 s kapacitou 120.000 míst. Od té doby však prošel vícero rekonstrukcemi, takže jeho nynější kapacita čítá 85.000 sedících diváků.
9. místo – Borg El Arab Stadium (Egypt)
Město Alexandria je nejen ekonomickým centrem Egypta, ale také sídlem tamní fotbalové reprezentace. Ta své zápasy hraje výhradně na 86 tisícovém stadionu Borg El Arab.
8. místo – Bukit Jalil National Stadium (Malajsie)
První cihly byly položeny už v roce 1992 a stadion s kapacitou 87.411 fotbalových diváků byl hotový již tři měsíce před plánovaným termínem dokončení. Nyní je Bukit Jalil domovem malajského národního fotbalového týmu.
7. místo – Estadio Azteca (Mexiko)
Legendární Aztécký sportovní stadion už něco pamatuje a je mexickou pýchou. Nachází se přímo v hlavním městě Ciudad de México a chlubí se více než 100 tisícovou kapacitou. Ovšem na fotbalová klání je snížena na 87.523 diváků.
6. místo – Wembley Stadium (Anglie)
V severozápadní londýnské čtvrti Wembley vyrostl počátkem nového milénia na troskách starého stadionu nový moderní fotbalový stánek pro 90.000 fanoušků. I přes to, že se na něm občasně pořádají jiné než fotbalové akce, (box, tenis či hudební koncerty), je primárně domovem anglické fotbalové reprezentace, což je logické, jelikož vlastníkem stadionu je tamní fotbalová asociace.
5. místo – Rose Bowl Stadium (USA)
Víceúčelový sportovní stadion v Pasadeně, v americkém státě Kalifornie, sice slouží primárně americkému fotbalu, ovšem soccer, jak by řekli v zámoří, má zde rovněž tradici. Fotbalové zápasy se zde hrály již na Olympijských hrách 1984, které hostilo Los Angeles. Historii má však tento sportovní stánek pro 90.888 fotbalových fanoušků mnohem delší.
4. místo – Soccer City (Jihoafrická republika)
Největší africký fotbalový stadion Soccer City byl roku 1989 vybudován v jedné z nejvyspělejších zemí černého kontinentu Jihoafrické republice. Jako jeden z prvních si atmosféru sportovního stadionu pro 94.736 diváků vyzkoušel tehdejší prezident Nelson Mandela, který zde v roce 1990 přednesl svůj památný projev pro propuštění z vězení.
3. místo – Camp Nou (Španělsko)
Jeden z mála ryze fotbalových stánků v našem žebříčku je domovem slavné FC Barcelony, která zde hraje své domácí zápasy od otevření v roce 1957. Pětihvězdičkový stadion UEFA je s kapacitou 99.354 fotbalových fanoušků největší na starém kontinentu.
2. místo – Melbourne Cricket Ground (Austrálie)
Jak už název napovídá, stadion slouží hlavně v Austrálii populárnímu kriketu a také australskému fotbalu podobnému rugby. Víceúčelový stadion vystavěný už v roce 1853 pojme až 100.024 diváků, což z něj činí jeden z 10 největších stadionu na světě.
1. místo – Stadion 1. máje Rungrado (Severní Korea)
Obří sportovní stadion v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu je pojmenován podle Svátku práce a podle ostrova Rungrado na řece Tedong, na kterém leží. Byl otevřen v roce 1989 při příležitosti pořádání Světového festivalu mládeže a studentstva. Stadion byl postaven prioritně pro pořádání podobných velkých komunistických slavností na které pojme těžko uvěřitelných 150.000 lidí.
Pro utkání Severokorejské reprezentace, které je stánek domovem, je kapacita snížena na 114 tisíc fanoušků. Na pořádání významnější fotbalové či už sportovní mezinárodní akce stadion stále čeká, a vzhledem k tamějšímu diktátorskému režimu ještě nejspíše dlouho čekat bude.
-
Fotbalpřed 16 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 17 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord