Spojte se s námi


Různé

Okénko minulosti: Prodlouženou sezonu už nejvyšší soutěž poznala

Publikováno

dne

Koronovirová pandemie ničí celý svět, odstavila společenské i sportovní akce, nikdo neví, kdy a jak se vrátí život do normálních dnů. Přetřásá se, jak by měl vypadat závěr nejvyšší fotbalové soutěže, hledají se termíny, zkoumají se možnosti, jak ročník 2019/2020 důstojně uzavřít a nikomu neublížit. Historie ukazuje, že se liga dovedla přizpůsobit.

Nejvyšší soutěž se dohraje až po mistrovství světa. Tak znělo rozhodnutí odpovědných orgánů pro ročník 1961/1962, kdy československá reprezentace s velkou slávou postoupila na mistrovství světa ve vzdáleném Chile. Nikdo netušil, že si pobyt prodlouží až do finále, ale už s předstihem se vytvořily podmínky pro přípravu týmu i dohrání domácí ligy.

Jarní část skončila 23. kolem – liga měla tehdy čtrnáct účastníků a tudíž jen 26 kol – tři závěrečná se dohrávala až po návratu slavné Vytlačilovy party z jihoamerického opojení.

Dukla jako největší dodavatel hráčů pro chilský šampionát – Kouba, Novák, Pluskal, Masopust, Adamec, Jelínek – vedla před přerušením o pět bodů a pranic se nevymlouvala na únavu svých opor. V dohrávkách porazila Trnavu 4:1, podlehla Kladnu 1:2 (tím se Kladno zachránilo) a remizovala s Interem Bratislava 3:3.

Druhá liga jela dál bez přerušení, návrat mezi elitu si zajistila Slavia Praha (ano, také ona poznala v historii pád do nižšího patra) bez obránce Jana Lály, který v Chile ničil fotbalové velikány jako španělské křídlo Genta, brazilského šlechtice Zagalla, jugoslávského čertíka Šekularace či maďarského grófa Fenyvesiho.

Námitka, že tehdy se v létě moc nespěchalo, neboť pohárová Evropa měla o hodně méně zápasů – na podzim pouze dvě kola, je pravdivá. Ale…

První stříbro si československá reprezentace přivezla z mistrovství světa 1934 v Itálii. Soutěž se nepřerušovala, titul ve společnosti deseti týmů dobyla Slavia. Avšak Středoevropský pohár, tehdy nejhonosnější soutěž na kontinentu, na římské hrdiny nečekal. Už týden po návratu se červenobílí, kteří měli ve finále osm hráčů – Plánička, Ženíšek, Krčil, Čambal, Junek, Svoboda, Sobotka, Puč – nastoupili proti silnému Rapidu a po výsledcích 1:3 a 1:1 se loučili hned v prvním kole.

Sparta se třemi zástupci – Čtyřoký, Košťálek, Nejedlý – už čtyři dny po slavnostní jízdě Prahou začala martýrium s maďarským MTK Budapešť (Hungária), s níž i pro legislativní nesrovnalosti sehrála celkem sedm(!) zápasů, naštěstí s postupovým koncem.

Jistě, ústředí se mohlo na náročnou a výjimečnou sezonu předem připravit, nyní musí improvizovat a jednat dle toho, co pandemie povolí. Ale flexibilita byla vždy ctností lidí, kteří fotbalu rozumějí a nejsou dosazeni do vedoucích funkcí jen na základě finančního diktátu.

Reklama

Oblíbené