Spojte se s námi


Fotbal

Týmy s největším zlepšením podle dat: oživené Lazio, zázrak z Bergama i trápící se Atlético

Publikováno

dne

Jako každý rok se i letos objevilo několik týmů, které zaznamenaly velký výsledkový progres a zaujaly řady fanoušků po celém světě. Zajímavé jsou příběhy Atalanty, Leicesteru, Borussie Mönchengladbach, Sheffieldu nebo Lazia. Kdo z velkých týmů udělal největší výkonnostní progres podle dat?

Zdroj: twitter.com/Atalanta_BC

Zlepšení týmů si ukážeme na dvou grafech. Oba pracují s pojmem xG, neboli expected goals – česky „předpokládané góly“. Tato analytická metrika měří, jaký počet gólů by daný tým vstřelil/dostal na základě střeleckých pozic. Nezohledňuje kvalitu útočníka, gólmana a nepočítá s faktorem štěstí.

Krátkodobě může mít nějaký tým lepší výsledky než by měl mít podle xG, ale dlouhodobě (např. v rámci dvou sezon) se předpokládané výsledky a reálné výsledky srovnají. Je jen málo trenérů, kteří se svými týmy dokáží dlouhodobě převyšovat tuto analytickou metriku. A hráči, kteří dávají více gólů než by podle xG měli vstřelit, je také velmi málo a jedná se více méně jen o top útočníky.

Na základě analytiky si můžeme ukázat zlepšení některých týmů.

Image
Zdroj: Twitter.com/DanielKatona17

Začněme prvním grafem. Na ose vlevo můžete vidět rozdíl mezi počtem gólů, které měl daný tým podle xG vstřelit a dostat. Čím výše se daný tým nachází, tím měl mít větší rozdíl mezi počtem vstřelených a obdržených branek (tzn. čím výše, tím lépe). Na dolní ose je zakomponováno klasické xG daných týmů – čím více vpravo se daný tým nachází, tím větší počet gólů měl vstřelit podle xG (čím více vpravo, tím lépe).

Image
Zdroj: Twitter.com/DanielKatona17

Na druhém grafu je na levé ose počet předpokládaných gólů, které měl daný tým inkasovat (xGA – expected goals against), a na ose dole počet gólů, které měl daný celek vstřelit (xG).

Jako příklad použiji „Lazio 19/20“, tedy data Lazia z letošní sezony. Římský celek měl průměrně vstřelit o 0,74 branky více než dostat. Jeho xG je 1,95 gólu na utkání. To znamená, že Lazio mělo v letošní sezoně průměrně dostat 1,21 branky na zápas, ale zároveň 1,95 gólu vsítit.

Když to srovnáme s daty ze sezony 2018/19, tak vidíme opravdu velký progres. Římané sice měli v předminulé sezoně přibližně stejný rozdíl mezi vstřelenými a obdrženými předpokládanými góly, ale výrazně se posunuli směrem do ofenzivy. Letos by měli podle dat vsítit průměrně o 0,34 gólu více!

Výkonnostní vzestup Lazia se projevuje také na výsledcích. Zatímco v minulé sezoně Serie A získalo Lazio průměrně 1,55 bodu a skončilo osmé, letos si průměrně do tabulky připsalo 2,38 bodu a bylo druhé za Juventusem, a to jen o pouhý bod! Zároveň je potřeba upozornit, že Lazio mělo letos hodně štěstí, protože získalo o třináct bodů více než mělo získat podle xG (i první Juventus získal o třináct bodů).

Úplně opačným případem je Atlético Madrid. „Colchoneros“ se podle dat zlepšili, jak můžete vidět na grafu. Průměrně by měli podle dat skórovat o 0,3 gólu na zápas více, což je fantastický posun! Zlepšení přišlo také směrem do defenzivy, i když odešel Godín či Lucas Hernandez. Výsledky však mají sestupnou tendenci.

Atleti získali v minulé sezoně průměrně dva body na zápas, letos jen 1,66 bodu, přitom přišlo velké výkonnostní zlepšení! Proč se však neprojevuje na výsledcích? Zaprvé odešel Griezmann, jenž dokázal každoročně převyšovat xG v počtu vstřelených gólů, a zadruhé Costa, Felix i Morata letos vsítili méně branek než měli vstřelit podle xG. Zda se jedná jen o smůlu, nebo bude tento trend pokračovat, zjistíme postupem času.

Za zmínku stojí také posun Borussie Monchengladbach, Atalanty nebo Lipska. Prvně jmenovaný celek táhne perspektivní trenérské duo Marco Rose – René Marič, Atalanta produkuje nejofenzivnější fotbal v Evropě, kdy i stopeři doplňují šestnáctku, a Lipsko naprosto skvěle pracuje s analytikou. Na lavičce navíc sedí Julian Nagelsmann!

Reklama

Oblíbené