Fotbal
Fotbal bude po pandemii úplně jiný. Které změny k lepšímu virus přinese?
Pandemie koronaviru zasáhla celý svět a dotkla se tak samozřejmě i nejpopulárnějšího sportu, kopané. Liga se nehraje skoro nikde na světě, pouze v Angole a Bělorusku. Jestli budou tyto soutěže vůbec dohrány v jednotlivých zemích, to si budou muset řešit jednotlivé národnostní svazy samy, ale je jisté, že i ve fotbale se čas zastavil.
Ono se po konci pandemie nebude jednat ani tak o styl a kvalitu této hry, ale o množství finančních prostředků, které se budou ve fotbale pohybovat. Že jich bude mnohem méně než dosud je samozřejmostí, a je také jasné, že končí období přestupů za astronomické sumy.
Změna to však z hlediska běžného člověka nebude vůbec špatná. Světový fotbal se finančně dostal do tak závratných finančních výšin, že to pro svět kolem něj nebylo vůbec dobré.
Platový strop za přestup fotbalových hvězd byl překonán ještě dříve, než se fotbalista stačil v novém klubu pořádně zabydlet. Za nějaký čas se uskutečnil další velký přestup a částka byla ještě vyšší, než byl dosavadní finanční rekord ve světě velkých přestupů.
Třeba nejdražší přestupy v dějinách fotbalu: Cristiano Ronaldo přestoupil v roce 2009 z Manchesteru United do Realu Madrid za 94 miliónů euro. Gareth Bale v roce 2013 zamířil z Tottenhamu do Realu Madrid za 100 miliónů euro, Paul Pogba v roce 2016 z Juventusu Turín do Manchesteru United za 110 miliónů euro a pomyslnou korunu zatím drží přestup Neymara z Barcelony do pařížského PSG za 222 miliónů eur. To jsou takové částky, ze kterých se obyčejnému smrtelníkovi točí hlava.
Nic na tom nemění to, že kromě Cristiana Ronalda, který mezitím přestoupil z Realu Madrid do Juventusu za 100 miliónů eur, se ostatní tři přestupy moc nepodařily. Je vidět, že peníze nejsou všechno, protože ostatní tři velké fotbalové hvězdy neodvádějí to, co od nich kluby očekávají (Gareth Bale a Paul Pogba).
Speciální je případ Neymara, který by se s velkou pravděpodobností nejradši vrátil zpět do Barcelony, která ovšem patrně nemá na nákup hráče dostatek finančních prostředků. Dalším, kdo se zasloužil v nemale míře o obrovské částky ve fotbale se pohybující, jsou nenasytní fotbaloví agenti.
Ti si mysleli, že můžou všechno a podmínky, které nadiktují klubům, do kterých jejich hráči přestupují, se musí splnit všechny, jinak tam jejich svěřenec nepřestoupí. Stačí se podívat na jeden přestup, za kterým stojí fotbalový agent Mino Raiola. Za již zmiňovanou změnu dresu Paula Pogby z Juventusu Turín do Manchesteru Unted inkasoval částku 27 miliónů eur.
V této době byl aktuální přestup dalšího jeho fotbalisty Erlinga Haalanda, který nakonec podepsal smlouvu v německé Dortmundu, i když podle jeho agenta bylo ve hře mnohem více mužstev. Nejzajímavější z nich byl určitě Manchester United, neboť Mino Raiola o tomto klubu prohlásil, že by do tohoto klubu nikoho ze svých svěřenců nepřivedl, neboť se pohybuje „mimo realitu a je bez sportovního plánu“.
To se potom nemůže divit spekulacím, že při případném dalším přestupu tohoto hráče měl on a hráčův otec na tom výrazně finančně profitovat. Kdyby totiž do Manchesteru přece jen přestoupil, přes agentovo vyjádření, tak by to nebylo určitě zadarmo. No a klubu z Manchesteru stojí ke cti, že do svého týmu tohoto hráče nepřivedl, i když to jeho vedení hodně mrzelo.
Zdálo se, že spirálu fotbalových peněz, která se točila do astronomických výšin, nikdo nezastaví. Do hlavní role se konečně dostávají i kluby, nikoli hamižní agenti a jejich někdy nenasytní svěřenci. Každý klub bude mít po této pandemii určitě snížený rozpočet dle svých možností.
Tím pádem si bude moci dovolit financovat pouze takové fotbalisty, na které bude mít peníze. No a hráči si budou muset vybrat: buď zůstat a mít nižší výplaty, nebo z mužstva odejít a zkusit si najít nějaké lepší angažmá. Má to ovšem velké riziko, že si žádné mužstvo podle svých představ nenajdou a zůstanou bez smlouvy.
Každopádně to všechno povede k ozdravení fotbalu a hráči se budou muset uskromnit, stejně jako všichni ostatní. Fotbal by totiž měl zůstat lidovou zábavou a ne pouze automatem na peníze – ovšem jen pro vyvolené. Finanční kapitál je zde také samozřejmě potřebný, ale všechno by mělo mít svoje hranice, které by se neměly v žádném případě překročit. Potom už to není fotbal, nýbrž honba za mamonem.
-
Fotbalpřed 13 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 15 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord