Spojte se s námi


La Liga

Návrat starých dobrých času v Katalánsku? Barcelona zaznamenala nejvyšší držení míče a počet přihrávek

Publikováno

dne

Barcelona má za sebou první zápas pod vedením Quiqueho Setiéna a ten ačkoliv skončil hubeným vítězstvím Katalánců, v mnoha ohledech šla vidět změna v předváděné hře. Favorité souboje 20. kola LaLigy drželi proti Granadě míč 82,6 % odehraného času a nasbírali dohromady 1 005 nahrávek, což se jim ještě v této sezoně nepodařilo.

Barcelona porazila v posledním zápase prvního kola jarní části španělské nejvyšší ligové soutěže Granadu 1:0, kdy se o jedinou trefu večera postaral Lionel Messi a ač se může zdát, že k rapidní změně od dob Ernesta Valverdeho nedošlo, opak se zdá býti pravdou. Svěřenci Quiqueho Setiéna se totiž na Camp Nou více drželi filozofie katalánského giganta.

Ta se opírá o dva hlavní elementy – držení míče a přihrávky. A v obou barcelonští dominovali. Teprve potřetí od ročníku 2005/06 se v LaLize povedlo nějakému týmu rozdat přes tisícovku přesných přihrávek. Barca jich zaznamenala 1 005, z nichž 921 našlo svého adresáta. Až doposud proběhlo nejvíce přihrávek mezi barcelonskými hráči v utkání s Betisem.

V rámci druhého kola tehdy diváci viděli 788 passů, čili o 217 méně, než teď v neděli. A co se již zmíněného držení míče, to bylo od 11. května 2011, kdy se týmu snů pod vedením Josepa Guardioly povedlo venku na Levante podržet balón na svých kopačkách po 84 % herního času, vůbec nejvyšší – 82,6 % (o 5,9 % více, než tomu bylo v dosud nejlepším utkání proti Leganés).

Průměr této sezony byl 64,5 % a jedná se o třetí nejlepší počin v rámci soutěže v této disciplíně za posledních 15 let. Důvodem toho byly krátké nahrávky, trpělivé vedení akcí a okamžitý presink po ztrátě míče. Tohle všechno ovlivnilo dominanci proti Nazariés, kteří za celý mač zaznamenali dvě střely, z nichž jedna (od Brice Yana Etekiho v druhé půli) skončila na tyči.

Mezi individuálními statistikami vedl v přihrávkách Sergio Busquets (157 pokusů, 145 úspěšných), který stanovil i nový ligový rekord v rámci ročníku 2019/2020. Druhý byl Samuel Umtiti (jeho 111 přihrávek bylo o 22 více, než se mu v této sezoně vedlo nejlépe naposledy) a pomyslné stupně vítězů uzavírá Lionel Messi (93, o 20 více, než měl nejvíce posledně).

Vraťme se k jednatřicetiletému Busimu, jenž dosáhl úspěšnosti 92,4 % a vyššího počtu úspěšných passů než celá Granada (130). Za posledních 19 kol se rodák ze Sabadellu nedostal nad 113 přihrávek a v neděli dostal míč do svého vlastnictví ve stošestatřiceti případech. Sám jich pak vybojoval 14, o 6 více než druhý nejúspěšnější hráč v tomto ohledu, Jordi Alba.

Busquets se rovněž více zaměřil na práci v záložní řadě. Díky hlubšímu postavení obránců se nemusel tolik stahovat mezi své stopery, aby vyvezl míč a měl tak větší svobodu ve vedení balónů do středu hřiště. Perfektně se mu pak dařilo uzavírat dráhy přihrávek soupeře a jde tak krásně vidět, že mu vliv jednoho z jeho trenérských vzorů jedině prospívá.

Jenom pro zajímavost – deník AS, který má sídlo v Madridu, pochopitelně znehodnotil tento počin a vypočítal, že z již zmíněného tisíce a pěti nahrávek mířilo pouze 203 dopředu. Naopak katalánské Mundo Deportivo pak připomíná čtyři lepší statistiky přihrávek a to od sezony 2005/06 . Všechny jsou nad tisícovku, náleží třem týmům a dvě má na svědomí Pep Guardiola.

Vůbec nejvíce přihrávek zaznamenali za tu dobu hráči Bayeru Leverkusen v zápasech proti Eintrachtu Frankfurt a Fortuně Düsseldorf v sezoně 2018/19 (1059, resp. 1053). O rok dříve se pak Manchesteru City v duelu se Swansea povedlo rozdat 1 015 přihrávek a mezi ně se ještě vmístil Bayern a jeho úspěch v ročníku 2013/14, kdy v souboji s Herthou Berlín nahrál 1109krát.

Reklama

Oblíbené