Fotbalová reprezentace
Doping na mistrovství světa? Zdaleka ne jenom Maradona
Nedovolené podpůrné prostředky hýbou snad všemi sportovními odvětvími. Chtělo by se říci, že fotbal si zatím na té nejvyšší úrovni brání svou pověst, ale není to tak docela pravda. Známe nejen případy z našeho prostředí, ale i celosvětové kauzy. Doping dokonce pronikl i na mistrovství světa.
Ačkoliv jsme se mohli v některých článcích dočíst, že je znám pouze jediný případ problémového fotbalisty Armanda Diega Maradony, skutečnost je poněkud jiná. Pomiňme nyní fakt, že hlavně v dřevních dobách fotbalu mohl někdo proklouznout na hřiště náležitě „povzbuzen“ a připomeňme si pět konkrétních příkladů.
1. Reprezentace NSR – 1954
O tomto případu už jsme na na našem webu psali. Němci ve finále proti Maďarsku (s nímž v úvodní fázi šampionátu prohráli 3:8) nastoupili do druhé půle s větším elánem a netušenými silami.
Později se řešilo, zda ony vitamínové injekce, které o přestávce dostali, neobsahovaly povzbuzující prostředky. Nahrává tomu i fakt, že téměř polovina mužstva do půl roku onemocněla žloutenkou a pro některé fotbalisty to znamenalo konec jejich hráčské kariéry.
2. Reprezentace KLDR – 1966
„Korejský zázrak“ ve skupině porazil favorizovanou Itálii 1:0 a díky tomu postoupil do vyřazovací části. Pro Italy to byla neskutečná blamáž a jen těžko je mohlo uklidnit zjištění, že hráči KLDR s pravděpodobností na 90 % použili zakázaných látek.
Po dvaceti letech se objevily první náznaky, že hráli s nedovolenými stimulanty. Přesné určení přípravku neznáme, Korejci pochopitelně vše popírají.
3. Jean Joseph (Haiti) – 1974
Po zápase Itálie – Haiti 3:1 na MS v NSR proběhla dopingová kontrola, po níž bylo uvedeno, že obránce týmu a kapitán Ernest Jean Joseph měl v krvi nadměrné množství efedrinu. Hráč se bránil, že si pouze vzal pilulky proti astmatu, s nímž má problémy, od týmového lékaře.
Ten prohlásil, že Jean-Joseph je „… tak hloupý, že by vůbec netušil, jakou substanci ke zvýšení výkonu vpravit do svého těla.“ Když vedení nařídilo Jean-Josephovi okamžitě opustit hotel a nejbližším letadlem odletět zpět na Haiti, nechal se bývalý kapitán slyšet, že jde o spiknutí fotbalových činovníků jeho země.
4. Willie Johnson (Skotsko) – 1978
Šok pro Skoty znamenala nejen porážka v zápase s Peru 1:3, ale rovněž výsledek dopingové komise. Ta potvrdila, že William McClure „Willie“ Johnston měl pozitivní dopingový test na látku Fencamfamine.
Hráč uvedl, že si není prohřešku vědom, užíval prý pouze přípravek Reactivan, s nímž nikdy neměl problémy. Jiného názoru byl ale skotský fotbalový svaz, který okamžitě hráči doživotně zakázal reprezentovat svou zemi.
5. Diego Maradona (Argentina) – 1994
Měl to být skvělý návrat „božského“ Diega. Ten se po prohraném finále na předchozím mistrovství zařekl, že už nebude reprezentovat. Teď byl zpátky, v úvodním zápase Argentiny na MS dokonce vstřelil Řecku branku, ale jen málokdo tušil, že tento jeho osmý zápis do střelecké listiny světového šampionátu byl poslední.
Po zápase s Nigérií zveřejnila dopingová komise výsledek testu, podle nějž měl Diego v krvi přítomný kokain, jenž byl na listině zakázaných látek. O Maradonově závislosti na této droze se vědělo, Argentinec byl z MS ihned vyloučen a udělal tak nehezkou tečku za svou fotbalovou kariérou na světových šampionátech.
-
Fotbalpřed 6 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Chance Ligapřed 7 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord