Spojte se s námi


Bundesliga

I Bayern si toho je vědom! Jak udělal Julian Nagelsmann z Lipska uchazeče o titul?

Publikováno

dne

Že se musí Lipsko brát vážně, to jest věcí známou. V aktuálním ročníku Bundesligy to však platí dvojnásob. Pod Julanem Nagelsmannem nejnenáviděnější klub v Německu udělal obrovský progres a poprvé v historii drží první místo v tabulce po první polovině sezony. V čem se tým pod novým trenérem natolik zlepšil?

První místo v tabulce, nejlepší útok v lize a třetí nejlepší obrana. To jest aktuální situace Lipska, které opět dokazuje, že jej nelze brát na lehkou váhu. Nyní však mnohem více než kdykoliv předtím. A vděčí za to především Julianu Nagelsmannovi, tedy talentovanému kouči, který v létě přišel z Hoffenheimu.

Již v malém vesnickém celku činil zázraky a prokázal, že koncepční práce i s malým rozpočtem a inovativní smýšlení mu nejsou cizí. Právě proto si ho Lipsko vybralo jako nástupce Ralfa Rangnicka, který z týmu již více vyždímat nezvládl. Očekávalo se, že Nagelsmann dokáže postupně posunout celek vlastněný Red Bullem na vyšší úroveň. To se také plní, možná rychleji, než se čekalo.

Rozhodně není od věci se podívat na to, proč tomu tak je. V řadě první, Lipsko je nadstandardně produktivní a gólově plodné. Není úplně zvykem, že by v Bundeslize některý z týmů měl na kontě více gólů než dominantní Bayern Mnichov. Jenomže nyní je třeba si na to zvyknout, neboť saskému celku se to daří. Po 17 kolech mají Nagelsmannovi svěřenci na kontě fantastických 48 gólů, tedy o dva více než bavorský gigant.

Nemluvě o tom, že je to pouze o 15 vstřelených branek méně, než kolik jich Lipsko skórovalo za celou minulou sezonu. A to je před námi ještě stále celá druhá polovina sezony. Zajímavé pak jest, že v 10 z 11 výher v lize dokázali Werner a spol. skórovat alespoň třikrát. Dokonce se Lipsko stalo prvním týme v historii Bundesligy, který dal minimálně tři braky v osmi zápasech v řadě! To už je úctyhodný počin, když to nezvládl ani dlouhodobě dominující Bayern.

Jaký je zásadní rozdíl v systému podle jedné z hlavních hvězd této sezony? „Již nehrajeme tak agresivně a nenapadáme tolik vysoko. V minulé sezoně jsme většinou drželi míč méně než soupeř a pak jsme při ziscích přecházeli do rychlých protiútoků. Teď ale více kontrolujeme celou hru a také lépe víme, co máme s míčem dělat. Dokážeme se tak prosazovat i proti zataženějším soupeřům,“ nechal se slyšet Marcel Sabitzer.

Právě Sabitzer dokazuje, že mu hra pod Nagelsmannem vyhovuje náramně. Ve 24 soutěžních utkáních se gólem či asistencí podílel na 17 brankách svého týmu. Nagelsmann sám přitom Rakušana veřejně pochválil za dodržování a skvělé plnění taktických pokynů, hladovost po úspěchu a spolehlivost.

Aby také ne. Ze Sabitzera se vyklubal skvělý střelec zpoza vápna. Především díky němu a Lukasovi Klostermannovi má v Bundeslize Lipsko nejvíce vstřelených gólů z pozic mimo šestnáctku. Společně jich tato dvojice nasázela 8. Nutno podotknout, že to jest skvělý taktický prvek od Nagelsmanna, který hráčům dokázal vštípit do hlavy dobrý pohyb bez míče a aby dokázali krajním hráčům udělat prostor na střely.

Hlavní hvězdou týmu však jest Timo Werner. Druhý nejlepší střelec Bundesligy prožívá životní sezonu. V 17 zápasech nastřádal 18 gólů a je tak jen 3 branky za svým osobním maximem, které tedy bezpochyby brzy překoná. K tomu přidal i šest asistencí, což jen dokazuje, že není pouze fantastickým střelcem.

Každopádně, ohromnou výhodou Lipska je fakt, že se nemusí spoléhat pouze na góly Wernera. V rámci této sezony se na listinu střelců zapsalo již 13 hráčů, což není zrovna malý počet. Sám německý útočník však vypíchl jeden fakt, který si užívá. „Nemusíme nutně být první ve vedení, abychom vyhráli. Můžeme prohrávat a zápas otočit. V tomto je mentalita našeho týmu odlišná oproti minulým sezonám. I proto jsme tam, kde jsme teď,“ nechal se slyšet reprezentant Německa.

Wernerovy i Sabitzerovy postřehy však jsou správné. Potvrdil to i sportovní ředitel Oliver Mintzlaff: „Julian naši hru skvěle rozvinul. Sice již převzal skvělý tým, který však byl dobrý zejména tehdy, když nemusel kontrolovat tempo zápasu. Nicméně přinesl do Lipska nové prvky, které tým zlepšily. S míčem na nohách konečně zvládáme najít řešení proti zataženým soupeřům a to jsou zápasy, v nichž jsme v minulých ročnících často ztráceli body.“

Výše zmíněný Marcel Sabitzer si však všiml, jak dopodrobna Nagelsmann fotbalu rozumí a jak jedinečně dokáže fotbal vnímat. Dle jeho slov pak talentovaný kouč dokáže skvěle vybalancovat rovnováhu mezi zábavou a očekáváními. Navíc Rakušan podotkl, že Nagelsmannovy plány často vychází a že už v průběhu utkání vnímá, jak které prvky uváděl jeho trenér v praxi. „Je působivé, jaká trenér zvládá najít řešení na poražení nadcházejících soupeřů. Pomáhá to zejména nám, útočným hráčům. To dokazuje i skutečnost, že jsme vstřelili již mnoho gólů,“ dodal.

Lipsko prozatím ještě pod Nagelsmannovým vedením nemuselo řešit nějakou větší krizi. Tou největší byla série čtyř ligových utkání bez výhry na přelomu září a října, nicméně to bylo způsobeno náročnými zápasy v Lize mistrů a tedy obrovským vytížením. Jinak ale celou sezonu zatím zvládá saský celek s grácií a toho si všiml i dosavadní trenér Bayernu Mnichov, Hansi Flick.

„Ze všech našich konkurentů má Lipsko největší potenciál a nejvíce možností,“ prohlásil Flick. Narážel tak na široký, variabilní a vyvážený kádr, jímž Nagelsmannův tým disponuje. V obraně sice ještě chybí Willy Orban či Ibrahima Konaté, nicméně konečně se do hry vrací Tyler Adams. Po zranění je zpět také letní posila Hannes Wolf a do formy se konečně dostal Patrik Schick, který nabízí zcela nové ofenzivní možnosti.

Má vůbec Lipsko slabinu? Sabitzer a Werner mají jasno – defenziva! Přitom jejich tým dostal pouze 20 branek, což není příliš. Méně gólů dostali pouze Mönchengladbach a Wolfsburg (oba 18). „Pokud se nám podaří zlepšit obrana, můžeme skončit tam, kde se nyní nacházíme. Tedy na vrcholu Bundesligy,“ nechal se slyšet Timo Werner. Zároveň podotkl, že by si se svými spoluhráči mohli vytvářet ještě více šancí v utkáních proti zataženějším soupeřům. Ach, ta nenasytnost!

Na závěr tak můžeme konstatovat, že Lipsko pod Julianem Nagelsmannem zlepšilo systém hry, taktickou vyspělost a variabilitu, a mimo tým se zlepšil také individuální talent jednotlivých hráčů. Hráči pak stejně jako Nagelsmann cítí, že to nejlepší může z jejich strany teprve přijít ve druhé části sezony. Může to však být skutečně ještě lepší? „Když se budou dále rozvíjet a získají novou dynamiku, je logickým důsledkem, že učiní další krok,“ má jasno sportovní ředitel klubu.

V roce 2020 tak čekají na Lipsko zajímavé věci. V Lize mistrů se budou nejdříve muset popasovat s Tottenhamem, v DFB-Pokalu na ně čeká Frankfurt a v Bundeslize se pokusí o udržení první pozice a zisk svého prvního titulu pro mistra Německa.

Reklama

Oblíbené