Chance Liga
Je tohle ještě regulérní? Češi si v přestupech hrají na vlastním písečku, Morava se Slezskem je znevýhodněna
Přestupový trh v České republice, dříve i v Československu, byl a je specifický. Otázkou ale je, jestli je to, co se dnes děje, ještě stále regulérní. I když, regulérní to možná je, protože zakázáno není nic. Ale jestli to je ještě v pořádku? Taková otázka už by mohla být vhodná. Čechy si hrají na vlastním písečku, Morava se Slezskem strádají. Jak dlouho to bude pokračovat?
V úterním rozhovoru pro iSport na to natrefil zlínský kouč Bohumil Páník, v červencovém povídání pro iDnes sportovní manažer Sigmy Olomouc Ladislav Minář a v ne zase tak dávné minulosti zaznívaly podobné hlasy prakticky z celého území Moravy a Slezska. O co se jedná?
Odpověď vyplývá prakticky již z nadpisu i následovného perexu. Přestupový trh v České republice je nepěkně pokřivený a vyvolává vlnu otázek a spekulací. Možná ani tak ne u fanoušků pražských klubů Sparty a Slavie, ale minimálně na Moravě či ve Slezsku to může být velice ožehavé téma.
Je obecně známo, že moravské a slezské týmy se nemohou pražským velkoklubům rovnat ekonomicky. Je tak dlouhodobým pravidlem, že musí stavět zejména na svých zdrojích a prodávat úspěšné odchovance směrem do Sparty a Slavie. Nově však přibyla i Plzeň, která ale stále má na trh méně negativní vliv, než pražští giganti.
Sparta se Slavií prakticky od mládežnických kategorií sbírají talenty z celé republiky. Už jen kvůli tomu mají obří výhodu proti ostatním klubům. Samozřejmě, mají skvělé podmínky. Ale ne každý se může prosadit a v posledních letech se tu vyskytl jakýsi ne úplně pěkný jev.
Když už totiž hráči, jež se neprosadili, mají odejít, tak to zpravidla bývá pouze v rámci Čech. Jak zmínil Bohumil Páník: „Vidíte, že všechno sežerou tři týmy okolo Prahy (Liberec, Jablonec, Mladá Boleslav) plus České Budějovice. Přes demarkační čáru na Moravu neprojde ani myš.“
Koneckonců se stačí podívat na dění v posledních dnech a vlastně v posledních sezonách. Pravidelně v Jablonci, Liberci nebo Boleslavi tvoří třeba polovinu základní jedenáctky hráči, kteří zde hostují z pražských velkoklubů. Ti pak nemohou v těchto duelech nastupovat a může se krásně psát o velkých výhrách Sparty či Slavie.
O tom, že Slavia nyní do Liberce poslala na hostování tři hráče a čtyři za necelých směšných 35 milionů koupila, netřeba psát sáhodlouhý komentář. Dobrá přestupová strategie? Možná. Ale má to tak opravdu být? Je zjevné, že tím dochází k ovlivnění celé soutěže.
Kvalita hráčů, které Liberec s Jabloncem navíc z Prahy získávají, bývá docela zjevná. To, že tito hráči téměř, kdoví z jakých důvodů, nechodí hostovat či dočasně nepřestupují na Moravu a do Slezska, se pak holt projevuje také na výsledcích těchto klubů. Kdy naposledy moravský či slezský tým vyhrál titul? Jak často hrají o Evropu?
Na Moravě či ve Slezsku pak dlouhodobě panuje obecně jasný názor. Jaký? Pražským klubům se vždy připískává a vlastně nemá cenu se nad tím rozčilovat, protože naše soutěž je zkorumpovaná a neregulérní. Proto ani návštěvnost často není taková, jaká by být mohla. Tento názor sice nesdílí všichni, ale každý určitě zná někoho, kdo to tak má.
Jenomže na každém šprochu pravdy jest trochu. Ale z představitelů klubů o tom nikdo veřejně nemůže nebo nechce mluvit a tak o tom můžeme pouze spekulovat a povídat si, kdo co od koho v zákulisí slyšel. Možná to ani není tak, že by si české kluby mezi sebou rozhodly, že Moravu se Slezskem potopí. Možná to může být ještě hlubší.
Může to být způsobeno třeba i mocenským bojem uvnitř svazu. Přeci jen, v minulosti existoval Českomoravský fotbalový svaz, jehož částí loga byl státní znak a byl rozdělen na dvě komory. Českou a moravskou. Dnes je to vesměs jen český svaz a logo tvoří jen český lev a moravská komora, třebaže stále existuje, je potlačována na pravomocích.
Posledně to bylo zjevné při volbě předsedy Martin Malíka, kdy moravská komora měla odlišné preference než ta česká. A pravdou jest, že moravským ani slezským týmům v posledních letech pšenka rozhodně nekvete. Může to spolu mít souvislost? Kdoví.
Každopádně by prospělo, kdyby byl fotbal v České republice transparentní a kdyby byl i přestupový trh třeba alespoň částečně regulován. Minimálně počty hostování z jednoho klubu do druhého by bylo dobré omezit, aby Slavia se Spartou neměly nutkání kupovat každého, komu se povede pár zápasů, aby jej pak poslali hostovat do Liberce, Jablonce či Boleslavi.
Bude-li přestupový trh podobně fungovat nadále, může se soutěž klidně zúžit na 10 týmů a kluby z Čech si to můžou o Evropu rozdávat čistě mezi sebou s hráči, které si mezi sebou povykupují a mohou tam tedy, aby se neřeklo, nechat pravidelně aspoň jeden tým z Moravy a Slezska, bude-li na to nějakým způsobem mít.
Tento názor je možná přehnaný a někomu se může zdát, že je přes čáru. Nicméně je opravdu důležité vyvolat nad tímto diskusi. V žádné z vyspělejších lig se na přestupovém trhu neděje to, co v našem Kocourkově a rozhodně je to k zamyšlení.
-
Chance Ligapřed 5 dny
Slavia má další posilu. Ulovila velký ligový talent, o který měla zájem již delší dobu
-
Fotbalpřed 2 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 2 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly